pexels-photo-577585

Hello World

H

ello world bir kullanıcının yeni bir programlama dili öğrenirken ilk olarak ekrana yazdıracağı  kod satırı ve merhaba dünya programıdır. Hello World kavramı ilk defa Brain Kernighan tarafından B programlama dili öğretilirken kullanılmıştır. Daha sonradan bu kavram “The C Programming Language” kitabının içerisinde de kullanılmış ve tüm dünyada program dili eğitiminin temeli haline gelmiştir.

Hello World’ün bu şekilde bir gelenek haline gelmesinden sonra dünyadaki tüm programlama dillerinin ilk adımı “Hello World” cümlesini ekrana yazdırmak haline gelmiştir. 2016 yılını baz alacak olursak bugün itibariyle Hello Word’ün ekrana yazdırılmasıyla başlayan toplamda 553 programlama dili bulunuyor. Elbette bu programlama dillerinin hepsi insanlar tarafından aktif olarak kullanılmıyor ancak aktif olarak kullanılan 76 programlama dilini öğrenmeye başlayanların da yine ilk adımı Hello World oluyor.

Biz de websitemizdeki ilk blog yazımızın “Hello World” den oluşmasını istedik. Böylece dijital dünyadaki etkinliğimizi arttırma adına çalışmalarımıza başladık.  Bu adımdan sonra artık websitemiz aracılığı ile projelerimizide büyütüyoruz. Gerçekten yeni bir dünyaya atıldık ve burada başarılı olmaya çalışacağız.

print("Merhaba dünya!")

Hello World tümcesi aslında bir dilin yeteneklerini veya kapasitesini ortaya koymaktan oldukça uzak bir gelenek ancak oldukça kolay bir giriş olması nedeniyle tüm programlama dillerinde ilk adım olarak atılmaya devam ediliyor.

Hello World yani Merhaba Dünya bir gelenek haline gelmeye başlayınca tüm programlama dillerinde ilk girişin yani Hello World’ün nasıl yapıldığını anlatan “The Hello World Collection” adında bir internet sitesi kurulmuştur. Bu internet sitesi 1994 yılından günümüze kadar tüm programlama dilleri içerisinde Hello World adımının nasıl atıldığını gösteren içeriklere sahip. Eğer toplamda 553 programlama dilinde ilk adım olan  Hello World’ün nasıl atıldığını bilmek istiyorsanız helloworldcollection.de internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *